IRCDefteri - En İyi IRCForum Sayfasi
  SohbetYaz.Com


sohbet

Etiketlenen üyelerin listesi

Yeni Konu Aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 16.Temmuz.2022   #1
Çevrimiçi
~ Www.ircforumda.net ~
IRC, Client, IRC nin çalışma Sistemi, IRC içindeki Genel Parametreler, Mesajlar vs


IRC Nedir ? Kim Tarafından Hangi Amaçlar Bulunmuştur ?

1988 yılında Finlandiyalı Jarkko Oikarinen tarafından başlatılan IRC, Internet Relay Chat (Eş zamanlı internet sohbeti) kelimelerinin başharflerinden oluşmuştur. 1991 yılındaki Körfez savaşına kadar IRC kullanılmayan bir haberleşme şekli olarak kalmıştır. Körfez savaşı sırasında hızlı haberleşme sağladığından en son olayların takibi için ve Irak'ta bulunan Amerikan askerlerinin aileleriyle ilişki sağlayabilmesi için bir anda gözde bir iletişim yöntemi haline gelmiştir.

-

IRC'nin Çalışma Şekli Nasıldır ?

IRC, TCP/IP ((Transmission Control Protocol/Internet Protocol) (İletim kontrol protokolü/İnternet Protokolü)) Ağ protokolüne uygun olarak çalışır.

Kısaca değinirsek;

TCP, Bağlantılı ve güvenilir bir iletişim sağlar. Yani, bilgisayarlar arasında açılan oturumlar üzerinden geri yüklemeli olarak yapılan iletişim şeklidir (geri yükleme yollanılan bilginin hedefe ulaştığından emin olmak için kullanılır). IP ise bağlantımızın dolayısıyla paket yollayıp alma işlemimizin adreslemesini yapar. Her farklı bağlantı için 0-255 arasında x.x.x.x sayıları şeklinde bir ip numarası vardır.

Neyse tekrar konumuza dönelim.

IRC, TCP/IP protokolüne göre çalışan metin tabanlı konferans şeklidir. IRC, server-client bağlanma mantığına göre çoklu makinelere aynı anda bağlanıp aynı anda iletim yapabilecek şekilde tasarlanmıştır.

IRC'yi kabaca 3e ayırabiliriz; Serverlar, Clientler ve Kanallar

Serverlar: Serverlar istemci (client)'lerin bağlanıp diğer istemcilerle konuşabileceği bir sunucu, ve diğer başka serverların bağlanabileceği bir bağlantı noktasıdır. Büyük ağlarda serverlar tıpkı bir ağaç gibi dallanarak birbirlerine bağlanmışlardır. Bu dallanmış yapılardaki mesaj iletimleri (aynı network farklı serverlardaki iki kişinin birbirine yolladığı mesajlar gibi) iki server arasındaki mümkün olan en kısa yoldan iletilecektir.

Clientler: Bir client network üzerindeki bir servera bağlandığı zaman o network üzerindeki HER serverin baglanan nick, host adresi, host kullanıcı adı (ident), fullname ve clientin bağlandığı serverdan haberdar olması gereklidir.
Bu sebeptendir ki ; farklı bir sunucuda olan nickin nick, ident, host, fullname, baglandıgı server, bulundugu kanallar, irc operator durumu gibi bilgileri görebiliriz (serverlar arasında aktarım oldugu icin) ve bu sebepten idle süresini göremeyiz.

Kanallar: Kanallar bir kişi veya bir grubun aynı anda mesaj gönderip alabilecekleri ortak noktalar olarak tanımlanmışlardır. Şu anda üzerinde bulunduğumuz serverda 2 tip kanal geçerlidir Global (# ile başlayan) ve Local (& ile başlayan kanallar) dır. Fakat Türkiyede ki tüm Networklarda " CHANTYPES=# " olduğundan kanal tipi yalnızca " # " dir. Global kanallar tüm network üzerindeki kullanıcıların aynı anda aynı ortamda bulunabilecekleri kanallardır. Local kanallar ise sadece bulundugumuz server üzerindeki kullanıcıların birbirlerini ve yazısmalarını görebilecekleri kanallardır. who, whois ve names komutlarından "@" işareti taşıyan kişiler kanal operatorü, % işareti taşıyanlar halfoperator, + işareti taşıyanlar voice ve işaret taşımayanlar ise normal kullanıcılardır.

IRC deki Karakterler ;

IRC, 8bitlik ASCII karakterleri çalışırASCII yani American Standard Code for Information Interchange (Bilgi değişimi için standart Amerikan kodu) 2 farklı türdedir:

1-) Standar 7 bitlik
2-) Extended 8 bitlik

Bitler arasındaki farklılık durumlarında neler oluyor diye düşünen arkadaşlar mutlaka vardır. Bildiğiniz gibi bilgisayarlar 2lik sistemde (1 ve 0) çalışır. 7 bitlik ASCII karakter (1000110 gibi her 7'li bir karakteri temsil eder) 8 bitlik sistemde de her sekizli bir karakteri temsil eder. Hesaplayacak olursak 7 bitlik karakter sisteminde maksimum 128 (2 üssü 7), 8 bitlik sistemde ise 256 (2 üssü 8 ) karakter bulunabilir. 8 bitlik sisteme göre tüm mesajlardaki karakterler bu sekizlilerden birisidir. Ayrıca mesaj içinde kullanılamayan, mesajın sona erdiğini belirten 2 adet ascii karakter (ASCII 1 ve 256 (CR-LF)) de mevcuttur.

-

IRC de Mesajlar ;

IRC üzerindeki her mesaj 3 parçadan oluşur:
Prefix (ön ek örn: (/)), Komut, Parametreler.
Prefix ; Her mesajda bulunması gerekir. Bu server-client baglantılar için geçerlidir, server-server baglantılarında prefix kullanılmaz. Bu yüzden prefix olmayan bir mesaj, serverlar tarafından başka bir serverdan gönderilmiş olarak görülecektir.

Örn ; /raw Ping Software
*** PONG from irc.mIRCTurk.com: software

Komut ; Geçerli bir IRC komutu veya 3 haneli bir sayı olmalıdır. 3 haneli sayı (raw numerik degeri) server'dan cliente gönderilen mesajlarda kullanılır. Client'ten servera kullanılamaz.

Parametreler ;
[16:30:30] (NoMercy) Bu mesaj sunucumuzda izinsiz reklam yapanlari kontrol etmek icin herkese atilmistir. Lutfen cevap yazmayiniz, karsilik alamazsiniz.

Komutun değişkenleri veya içeriği buradadır. Örneğin privmsg komutunda değişken olan şey bir nick veya kanal, içerik ise mesajdır.
  Alıntı ile Cevapla

IRCForumda.Net Reklamlar
sohbet isami sohbet
Cevapla


Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık