Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29.Aralık.2021   #3
Şair_Nafiz Konuyu Baslatan
Cevap: Adana'nın Hırsızlık Makinesi Çingene Aşireti Conolar

DEREŞORANLI CONOLARDAN HIRSIZ CONO MURAT

Ya bende bu Conolarla ilgili bir anımı anlatmak istiyorum. 1990'larda İstanbul Tuzlada Erzincanlılara ait bir deri fabrikasında çalışıyordum. Orada Kemah Dereşoranlı (CONO MURAT) dedikleri "Murat Cöne" isimli bir kişi çalışıyordu. Bir gün muhabbet anında şakadan dedim ki bak bizler durüst insanlarız her taraf açık istesek burada bir sürü şey götürürüz. Bu Dereşoranlı MURAT CÖNE denen hırsızı bu lafımı ciddiye almış bir plan yapmış derileri bir çantaya doldurmuş derilerin üzerinide bezlerle örtmüş. Ama bekçi yakaladı onlara demiş beni Caferlili Rıza amca teşvik etti. Ben de gittim o patronların yanında o Murat Cöne'nin yüzüne tükürdüm dedim ulan ******** ben sana git deri mi çal dedim. Sonra patronlar bu Hırsız Murat Cöne'nin yüzüne tükürerek onu işten attılar. Yaa adamların yüzüne karşı yüzüne tükürüyorsun yine de adamlarda en ufak utanma duygusu denen bir şey yoktur. Bende bu yaşadığım olayı sizlerle paylaştım. En sonunda arkadaşlardan öğrendim ki bu Conolara Dereşoran'da Kürtçe "Conoy Dız" Türkçesi (Hırsız Conolar) ve "Bokkolar" yani Türkçesi (Pislikler) diyorlarmış. Yani bu Conolara Dereşoran köyünde hem "Hırsız Conolar" hem de "Pislik Conolar" diyorlarmış. Yani Lakapları hem Hırsızlar hem Pisliklermiş.

CAFERLİLİ RIZA ÖĞÇE

IRCForumda.Net Reklamlar
sohbet isami sohbet