IRCForumda - IRCForumlarının En İyi IRCForum Sayfasi

IRCForumda - IRCForumlarının En İyi IRCForum Sayfasi (https://www.ircforumda.net/)
-   Güncel ve Son Dakika Haberler (https://www.ircforumda.net/guncel-ve-son-dakika-haberler/)
-   -   Türkiye'nin ilk çift kol nakilli hastası olarak tıp tarihine geçti! Kendisi 39, kolları ise 12 yaşında (https://www.ircforumda.net/guncel-ve-son-dakika-haberler/21686-turkiyenin-ilk-cift-kol-nakilli-hastasi-olarak-tip-tarihine-gecti-kendisi-39-kollari-ise-12-yasinda.html)

Miran 17 Ocak 2022 12:57

Türkiye'nin ilk çift kol nakilli hastası olarak tıp tarihine geçti! Kendisi 39, kolları ise 12 yaşında
 
https://foto.haberler.com/haber/2022...14671126_o.jpg

Aydın'da çiftçilik yapan 39 yaşındaki Cihan Topal, 2008 yılında makineye kaptırarak kaybettiği kollarına 12 yıl önce gerçekleştirilen nakil işlemiyle yeniden kavuştu. Türkiye'de çift kol nakli yapılan ilk kişi olan Topal, "Kendim 39, kollarım ise 12 yaşında" dedi.Efeler'in Umurlu Mahallesi'nde çiftçilik yapan, evli ve 2 çocuk babası Cihan Topal, 2008'de iki kolunu da dirsek altından silaj makinesine kaptırarak kaybetti. Kol nakli olmak için Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne başvuran Topal'a, kazadan 2 yıl sonra şans güldü.

TÜRKİYE'DE İLK ÇİFT KOL NAKLİ YAPILAN HASTA
Muğla'nın Milas ilçesinde geçirdiği trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen Fatih Demirel'in (23) iki kolu, 25 Eylül 2010'da, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 7 saat süren ameliyatla Cihan Topal'a nakledildi. Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından nakil yapılan Topal, Türkiye'de ilk çift kol nakli yapılan hasta olarak tıp tarihine geçti. 12 yıldan beri nakil kollarıyla yaşamını sürdüren Topal, her işini de kendisi görüyor. Topal, dağlık arazide bulunan zeytinliğindeki ağaçlardan çırpma makinesi kullanarak topladığı zeytinleri çuvallarla sırtında taşıyor.

ORGAN BAĞIŞI ÇAĞRISINDA BULUNDU
Çalıştıkça kollarının daha da güçlendiğini söyleyen Cihan Topal, "Herkes organlarını bağışlasın ki bütün nakil bekleyen hastalarımız da bir an önce benim gibi sağlıklarına kavuşsun" dedi. Zoru her zaman sevdiğini dile getiren Topal, "Kol nakli olmamın üzerinden 12 yıl geçti. Şu an yapabildiklerim, benim için bir hayaldi. Bunları bugün yapabiliyorsam bunu organ bağışına borçluyum. 2 çocuğumu her sabah ellerinden tutarak okula götürmenin mutluluğunu da yaşıyorum.

''KENDİM 39, KOLLARIM İSE 12 YAŞINDA''
Benim yaptığım işi birçok kişi yapamıyor. Kendim her şeyi, kimseye muhtaç olmadan yapıyorum. Zeytinlerimi kendim çırpıp, toplayamasam, işçi tutmaya kalksam günlük 350 lira yevmiye vermek durumunda kalacaktım. 7 yıldır incirimi ve zeytinimi kendim topluyorum. Kollarımda hiçbir ağrı sızı olmuyor. Zaten zeytin çırpma makinesini kullanmak bana fizik tedavi oluyor. Kollarım her gün çalıştıkça daha da güçleniyor. O nedenle bu işi zevkle yapıyorum. Kendim 39, kollarım ise 12 yaşında" diye konuştu.

https://foto.haberler.com/haber/2022...14671126_o.jpg

https://foto.haberler.com/haber/2022...14671126_o.jpg

Kaynak:Demirören Haber Ajansı


Forum Saati: 20:02. Zaman dilimi GMT +3 olarak ayarlanmıştır.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.