Tekil Mesaj gösterimi
Alt 16.Temmuz.2022   #1
Emre Konuyu Baslatan
~ Www.ircforumda.net ~
HelpServ Kullanımı

HelpServ ; Bizlere services tabanlı (ChanServ, NickServ, MemoServ, OperServ, StatServ) komutlar hakkında yardım veren bir services birimidir.

Services'ler üzerinde kullanılabilir komutlar hakkında yardım sağlar. Yapı olarak "Help Services" in kısaltması olup, anlam olarak "Yardım Servisi" ni ifade etmektedir.
-
Kullanım Şekli » /ServicesIsmi help [commands|parametre] [altparametre]
-
Şimdi bu kullanımları servicesler üzerinde inceleyelim.
-
/servicesismi help » Bir services hakkında genel bilgilere ulaşmamızı sağlar.
-
Örnek » /cs help
Açıklama » ChanServ hakkında genel bilgiye ulaşırız. Bu bilgiler ; ChanServ servisinin tanımı, kanal düşme süresi vb. şekildedir.
-
/servicesismi help commands » Belirtilen services üzerinde kullanılabilen birincil (ana) parametrelere ulaşmamızı sağlar.Örnek » /cs help
Açıklama » ChanServ hakkında genel bilgiye ulaşırız. Bu bilgiler ; ChanServ servisinin tanımı, kanal düşme süresi vb. şekildedir.
-
/servicesismi help commands » Belirtilen services üzerinde kullanılabilen birincil (ana) parametrelere ulaşmamızı sağlar.
Yani ; "/servicesismi parametre" olarak kullanılan parametreleri listeler.
-
Örnek » /ns help commands
Açıklama » NickServ üzerinde kullanılabilir ana komutlar listelenir.
-
/servicesismi help parametre » Commands seçeneği ile ulaşılan ana komutlar hakkında yardım almak için kullanılır.
-
Örnek » /cs help register

/servicesismi help parametre altparametre » Bir services üzerindeki bazı ana komutlar, seçeneklere (altparametre) ayrılır.
Bu kullanım, belirli bir parametrenin alt parametresi hakkında kullanım ve açıklama bilgisi almamızı sağlar.
-
Örnek » /cs help set secure
Açıklama » Komut bize, ChanServ SET parametresinin SECURE seçeneği hakkında ön bilgi ve yardım verir.
-
Şimdi, servicesler üzerinde sık sık karşılaşacağımız konular hakkındaki tanım ve kullanım bilgilerine bakalım ;
-
/cs help » ChanServ hakkında tanıtım, kanal düşme süresi gibi bilgileri gösterir.
/cs help commands » ChanServ üzerinde kullanılabilir, birincil (ana) komutları açıklamalı olarak gösterir.
/cs help set [seçenek] » ChanServ SET parametresinin kullanımını ve alt parametrelerini açıklamalı olarak gösterir. Herhangi bir SET seçeneği belirtilirse o seçenek hakkında bilgi verir.
/cs help levels desc » ChanServ LEVELS parametresi ile kullanılabilen seçenekleri açıklamalı olarak gösterir.
/cs help access levels » Default (normal) ayarlara göre; autovoice, autohalfop, autoop, autoprotect, akick seviyelerini gösterir.
-
/ns help » NickServ hakkında tanıtım, nick düşme süresi gibi bilgileri gösterir.
/ns help commands » NickServ üzerinde kullanılabilir, birincil (ana) komutları açıklamalı olarak gösterir.
/ns help set [seçenek] » NickServ SET parametresinin kullanımını ve alt parametrelerini açıklamalı olarak gösterir. Herhangi bir SET seçeneği belirtilirse o seçenek hakkında bilgi verir.
-
/ms help » MemoServ hakkında tanıtım, memoların silinme süresi gibi bilgileri gösterir.
/ms help commands » MemoServ üzerinde kullanılabilir, birincil (ana) komutları açıklamalı olarak gösterir.
/ms help set [seçenek] » MemoServ SET parametresinin kullanımını ve alt parametrelerini açıklamalı olarak gösterir. Herhangi bir SET seçeneği belirtilirse o seçenek hakkında bilgi verir.
-
/os help » OperServ hakkında genel bilgileri gösterir.
/os help commands » OperServ üzerinde kullanılabilir, birincil (ana) komutları açıklamalı olarak gösterir.
-
/ss help » StatServ hakkında genel bilgileri gösterir.
/ss help commands » StatServ üzerinde kullanılabilir, birincil (ana) komutları açıklamalı olarak gösterir.
-
Bilgi » OperServ ve StatServ kullanımı yalnızca sunucu yetkililerine açıktır.

IRCForumda.Net Reklamlar
sohbet isami sohbet